بانس ریت

ضریب خروج یا نرخ بازگشت

ضریب خروج یا نرخ بازگشت
4.9 (97.5%) 8 votes

 • arrow_drop_down مقدمه

  ضریب خروج ،‌ بانس ریت یا Bounce Rate ، تعداد کاربرانی که صفحه سایت شما را باز کرده و بدون مشاهده  هیچ صفحه دیگر یا در کمتر از 3-2 دقیقه از آن صفحه خارج می شوند را، بررسی می کند. این موضوع هم برای یک صفحه و هم برای سایت (میانگین صفحات) قابل بررسی است و مقدار آن بر حسب درصد بیان می شود.

  درصدی که در ضریب خروج ارائه می شود، نسبت تعداد کاربرانی که سریعا از صفحه خارج می شوند به تعداد کل کاربرانی که وارد صفحه شده اند را بیان می کند. به عنوان مثال اگر ضریب خروج صفحه ای 63 درصد باشد، یعنی از هر 100 نفری که آن را مشاهده کرده اند 63 نفر به سرعت از آن خارج شده اند.

   بهترین درصد ضریب خروج بین 26 تا 40 بوده و بعد از آن41 تا 55 درصد نسبتا خوب و 56 تا 70 درصد معمولی است.

  بانس ریت ایده آل برای هر وبسایت چقدر است؟

  میزان بانس ریت ایده آل 40 درصد است. اگر این میزان بالای 40 درصد باشد به معنی مشکل در قسمتی از کار شماست، در واقع نیاز کاربر برآورده نمی شود و به همین دلیل از سایت شما خارج می شود. اگر این نرخ به 80 درصد یا بیشتر برسد می توان گفت فاجعه است. برای کنترل این نرخ می توانید از گوگل آنالیکیتز یا دیگر ابزار مشابه کمک گرفته و بررسی کنید که کاربران با چه کلمه ای به سایت شما وارد شده اند.

  با این کار متوجه نیاز کاربر شده و با بالا بردن کیفیت محتوای خود به هدف آن ها نزدیک تر می شوید. بعلاوه می توانید جذابیت وبسایت تان را افزایش دهید و سرعت بارگزاری سایت را هم بررسی کنید. نقص در هر یک از این بخش ها باید افزایش بانس ریت می شود. افزایش بانس ریت پس از مدتی ممکن است رتبه تان را در گوگل پایین بیاورد و درنتیجه ترافیک از طرف موتورهای جستجوگر به سمت سایت شما کم می شود.

  کاهش بانس ریت سایت

  بررسی کلمات ورودی در وبمستر تولز: گاهی ممکن است برخی کلمات ورودی وبسایت تان با محتوا و خدمات شما مرتبط نباشند. این در حالی است که گوگل به آن ها جایگاه ویژه ای داده است. پس باید این کلمات نامرتبط را پیدا کرده و حذف کنید. گاهی هم ممکن است این کلمات در ارتباط با کار شما باشند اما مطلبی برای آن ها ارائه نداده اید؛ از این فرصت استفاده کنید و مطلب مفیدی تهیه کنید.

  ریسپانسیو بودن وبسایت

  به کمک ابزارهایی همچون گوگل آنالیتیکز می توانید آمار وبسایت خود را به گونه ای دقیق مشاهده کنید. گاهی ممکن است کاربران زیادی از گوشی و تبلت استفاده کرده ، اما وبسایت شما رابط کاربری خوبی برای همه ی صفحه نمایش ها نداشته باشد. پس می توانید با بالا بردن کیفیت آن، اعتبار خود را افزایش دهید.