بردکرامب

بردکرامب

بردکرامب
4.8 (95%) 4 votes

 • arrow_drop_down مقدمه

  بردکرامب Breadcrumb به متن های کوتاه لینک داری گفته می شود که به عنوان منو های دسترسی سریع در بالا یا پایین صفحه به صورت افقی قرار گرفته و موقعیت فعلی کاربر در سایت را نشان می دهند. اصطلاح خرده نان از داستان هانسل و گرتل گرفته شده است که دو کودک تصمیم می گیرند برای پیدا کردن مسیر برگشت در جنگل از خرده نان استفاده کنند. از بهترین معادل های فارسی بردکرامب با توجه به کاربرد آن می توان به نشانگر صفحات یا مسیر راهنمای صفحه اشاره کرد.

  دو نمونه بردکرامب معروف که حتما با آن برخورد کرده اید!

  پرکاربردترین نشانگر صفحات  را در فروم ها و سایت های فروشگاهی مشاهده می کنیم. شما در فروم می توانید از طریق نشانگر صفحه، یک دسته از موضوعات مرتبط با موضوع موردنظرتان را انتخاب کنید و در آن به گشت و گذار مشغول شوید، همینطور در فروشگاه های اینترنتی، ما نوع کالا و شرکت سازنده آن را انتخاب می کنیم و به همین ترتیب ویژگی های کالای موردنظرمان را مشخص می کنیم تا نمایش داده شود.

  در ساختار کلی نشانگر صفحات همیشه باید از جزء به کل حرکت کرد.  بنابراین اگر زبان سایت شما فارسی است، باید صفحه اصلی شما در سمت راست قرار گیرد و اگر زبان سایت انگلیسی است، صفحه اصلی باید در سمت چپ قرار داشته باشد.

   

 • arrow_drop_down

  انواع بردکرامب

  Location-based  ( بردکرامب مبتنی بر موقعیت مکانی )

  از رایج ترین نوع بردکرامب ها که ساختار ساده ای هم دارند و بیشتر استفاده می شوند هستند که موقعیت کاربر در سایت را نمایش می دهند. بردکرامب های موقعیت برای دسته بندی وب هایی که تفاوت زیادی در نوع مطالب آنها وجود دارد مناسب اند. مثال: صفحه اصلی > دسته بندی مطالب  > نام پست

  Attribute-based (بردکرامب مبتنی بر ویژگی)

  این نوع بردکرامب ها را در فروشگاه های اینترنتی مانند دیجی کالا مشاهده کرده اید. بردکرامب های Attribute بیشتر به صورت فیلتر عمل می کنند و  بر اساس انتخاب کاربر تغییر می کنند، آنها موقعیت فعلی شما را در سایت نمایش نمی دهند اما به شما اعلام می کنند مطالبی که در صفحه مشاهده می کنید مربوط به چه موضوعی هستند.  مثال: صفحه اصلی > دسته بندی محصول > نوع > رنگ

  Path-based (بردکرامب مبتنی بر مسیر)

  یا بردکرامب مبتنی بر تاریخچه، صفحاتی که کاربر پشت سر گذاشته را نشان می دهد. این بردکرامب ها دیگر منسوخ شده اند و شاید علتش این باشد که دقیقا کار دکمه back مرورگر را انجام می دهند و بیشتر مانند یک جزء اضافه در سایت شما هستند. نمونه آن بدین صورت است: صفحه اصلی > صفحه قبل > صفحه قبل > صفحه ای که در آن حضور دارید

 • arrow_drop_down

  استفاده از نشانگر صفحات چه کاربردی در سئو دارد؟

  1- استفاده از مسیر راهنمای صفحات به بات های گوگل در شناسایی ساختار و همچنین طبقه بندی صفحات سایت کمک می کند.

  2- استفاده از بردکرامب به دلیل نمایش قسمت های مرتبط با موضوع مورد نظر کاربر، می تواند باعث کاهش بانس ریت سایت شما شود.

  3- هنگامی که کاربران از طریق موتور جستجو وارد سایت شما می شوند استفاده از بردکرامب به کاربر کمک می کند تا در سایت شما گم نشود و متوجه شود که دقیقا در چه قسمتی از سایت قرار دارد علاوه بر این می توانند مطالب مرتبط با یک موضوع را مشاهده کنند که باعث بهبود رابط کاربری سایت شما می شود.

  4- ممکن است که شما پس از مدتی گشت و گذار در سایت به مطلبی رسیده اید که می خواهید بدانید آن را چطور پیدا کرده اید و ردپای خود را مشاهده کنید، در چنین مواقعی نشانگر صفحات به کمک شما می آید.

  5- مسیر راهنما در صفحه نتایج گوگل همراه سایت شما نمایش داده می شود (پس آن را دست کم نگیرید!) به همین دلیل، می تواند باعث جلب توجه کاربر شده و نرخ کلیک (CTR) سایت شما را افزایش دهد.