بمب گوگل

بمب گوگل
5 (100%) 2 votes

 • arrow_drop_down مقدمه

  روش بمب گوگل یا Google Bomb یکی از ترفند های کسب رتبه و یک تکنیک کلاه سیاه در سئو میباشد

  هدف استفاده از این ترفند بردن رتبه سایت در مدت زمان کوتاه در گوگل است که معمولا با اهداف سیاسی یا اقتصادی انجام می شود. کاربران با استفاده از لینک زدن به یک سایت مرجع با یک عبارت خاص در تعداد بالا، رتبه سایت را در گوگل بالا می برند به طوری که هرگاه  عبارت خاص را در موتورهای جستجو سرچ کنیم شاهد سایت مرجع در رتبه اول نتایج جستجو باشیم.

  استفاده از این تکنیک باعث می شود صفحه مرجع در مدت کوتاهی به صفحه اول گوگل برسد اما با توجه به اینکه هدف آن دور زدن الگوریتم های جستجو در گوگل می باشد، پس از مدتی توسط گوگل تشخیص داده می شود و پیامدهایی همچون جریمه شدن کاربران و از دست رفتن جایگاه سایت مرجع را به همراه دارد.

  نمونه هایی از روش بمب گوگل

  به عنوان مثال در سال 2009 با جستجوی کلمه Failure در گوگل، صفحه رسمی باراک اوباما را در بالاترین جایگاه در صفحه نتایج مشاهده می کردیم و در موتور یاهو نیز عبارت Miserable Failure، پیج باراک اوباما بالاترین جایگاه در صفحه نتایج را به خود اختصاص داده بود.

  در سال های اخیر نیز مجله نشنال جئوگرافیک آمریکا نقشه ی جدیدی ارائه کرد که جلوی نام خلیج فارس خلیج عربی را در پرانتز ذکر کرده بود و همینطور از جزایر سه گانه با عنوان اشغال شده توسط ایران در پرانتز نام برده بود که کاربران ایرانی برای اعتراض به این موضوع از تکنیک بمب گوگل استفاده کردند.