بهینه سازی تصاویر

10 نکته ی مهم در بهینه سازی تصاویر سایت

10 نکته ی مهم در بهینه سازی تصاویر سایت
4.5 (90%) 2 votes

 • arrow_drop_down مقدمه

  حتما زمانی را به خاطر دارید که ما با استفاده  از اینترنت دیال اپ برای لود شدن یک عکس باید چندین دقیقه منتظر می ماندیم. اما امروزه با استفاده از اینترنت پرسرعت و گوشی های هوشمندمان می توانیم به سرعت در اینترنت به گشت و گذار و وب گردی بپردازیم. با توجه به این که تصاویر بسیاری در صفحات وب وجود دارند، برای افزایش سرعت لود وب سایت باید به بهینه سازی تصاویر اهمیت دهیم.

  انتخاب تصویر مناسب

  انتخاب یک تصویر مناسب برای وب سایت بسیار موضوع مهمی محسوب می شود. ما باید در این انتخاب هم به تجربه ی کاربری و هم توصیه های موتورهای جست و جو توجه کنیم. برای یافتن یک تصویر مناسب می توانید از قسمت Image وب سایت google.com استفاده کنید. این وبسایت دارای انواع تصاویر با سایزها و فرمت های مختلف می باشد.

  انتخاب فرمت مناسب برای تصاویر

  پس از انتخاب تصاویر باید فرمتی مناسب برای آن ها در نظر بیرید. از جمله رایج ترین فرمت ها می توان به JPEG-PNG-GIF اشاره کرد.

  JPEG: این فرمت که رایج ترین فرمت برای تصاویر است می تواند تصایر را با حجم بسیار کمی در وب سایت ها قرار دهد. هر چقدر حجم تصاویر کاهش یابد، کیفیت آن هم کم می شود.

  GIF: این فرمت تنها می تواند از 256 رنگ پشتیبانی کند.

  PNG: این فرمت جایگزین جدیدی برای دو فرمت بالا می باشد و از Trandparency پشتیبانی می کند و محدوده ی رنگ گسترده ای دارد. همچنین این فرمت می تواند توصیف کوتاهی از تصویر را در خود ذخیره کند و باعث بهینه سازی بیشتر وب سایت شما می شود. بعلاوه حجم آن از دیگر فرمت ها بیشتر است و در همه جا پشتیبانی نمی شود.

  بهینه سازی تصاویر برای موتور های جست و جو.

  وقتی می خواهید که تصاویر را برای موتورهای جست و جو بهینه سازی کنید باید حجم آن ها را کم کنید در حالی که اصلا به کیفیت آن ها آسیبی نرسد. برای این کار می توانید از ابزار TinyPNG و یا Compress JPEG استفاده کنید. برای استفاده از آن ها  تنها کافی ست تا تصویر مورد نظر را آپلود کنید و بعد برنامه ی تحت وب خودش بقیه ی کارها را انجام می دهد.

  برنامه  ی Adobe photoshop هم این کار را می تواند برای وب سایت ها به طور ویژه انجام دهد. عکس را در آن باز کنید، از منوی آن گزینه ی save for web را انتخاب کرده و یا از ctrl+alt+shift+s استفاده کنید تا تصویر تان را با کیفیت مورد نظر و فرمت دلخواه تان ذخیره کنید.

  استفاده از نام مربوط به تصویر

  از نام های نامرتبط و بی معنی مانند Unknown و Untitle استفاده نکنید و آن را به اسمی که توصیف کننده ی عکس باشد تغییر دهید تا موتورهای جست و جو بتوانند آن را تشخیص دهند.

  Alt تصاویر را فراموش نکنید

  Alt text یا همان Alternative text برای مشخص کردن هویت و محتوای تصویر به کار می رود. توصیه می شود تا Alt را به صورت ساده به کار ببریم تا به گوگل و سایر موتورهای جست و جو توضیحی در مورد موضوع عکس بدهیم.

  Thumbnail ها را از تصویر اصلی جدا کنید

  تصاویر thumbnail باید تا جایی که امکان دارد ساده باشد تا سرعت لود صفحات و تصاویر کند نشود. پس باید اندازه آن ها را تغییر دهیم و فشرده سازی کنیم. همچنین می توانیم توجه خاصی به کیفیت تصاویر نداشته باشیم؛ زیرا تصاویر در اندازه های بسیار کوچک استفاده می شوند.

  ساخت نقشه ی تصاویر سایت

  گوگل همیشه شما را به ساختن نقشه ی تصاویر تشویق می کند؛ زیرا با این کار شما به موتور های جست و جو اطلاعات بیشتری می دهید که چه تصاویری در وب سایت تان موجود است. استفاده از این نقشه بسیار ضروری است و اگر از آن استفاده می کنید بهتر است اطلاعات تصاویر را هم به آن اضافه کنید.

  استفاده از شبکه های اجتماعی

  همیشه شبکه های اجتماعی نقش مهمی در بهینه سازی تصاویر وب سایت شما دارند.اگر می خواهید تصاویر تان را با شبکه های اجتماعی ادغام کنید می توانید به راحتی از دکمه ی share استفاده کنید و تصاویر خود را در این شبکه ها به اشتراک بگذارید.

  از Google webmaster’s guidelines استفاده کنید

  برای انتشار تصاویرتان می توانید از راهنمایی که گوگل طراحی کرده کمک بگیرید. این راهنما به شما در بهینه سازی تصاویر کمک می کند و راهنمایی هایی می کند تا موتورهای جست و جو گر راحت تر بتوانند به تصاویر وب سایت شما دسترسی پیدا کنند.