بازاریابی محتوا در شرکت های B2B

تاثیر بازاریابی محتوا در شرکت های B2B

تاثیر بازاریابی محتوا در شرکت های B2B
4.8 (96.67%) 6 votes

 • arrow_drop_down مقدمه

  بازاریابی محتوا در شرکت های B2B : حتما تاکنون واژه ی بازاریابی محتوا را شنیده اید. اما آیا می دانید دقیقا مفهوم آن چیست؟ این نوع بازاریابی یک منبع آنلاین برای کسب اطلاعات است که در انواع پلتفرم ها برای تولید محتوا ارزشمند ، مرتبط و یکپارچه برای جذب مشتریان و کابران کاربرد دارد؛ این نوع محتوا، کاربران را تحریک به خرید می کند. از جمله بازاریابی های محتوا می توان به اینفوگرافی ها، وب پیج ها، پادکست ها، ویدئوها، کتاب ها و پست های مرتبط در شبکه های اجتماعی اشاره کرد.

  بازاریابی محتوا در شرکت های B2B

  یکی از مهم ترین انواع محتوای مورد بحث ما، محتوای دیجیتالی است. محتوای دیجیتالی یعنی مطالبی که در شبکه های اجتماعی ، وبلاگ ها و وبسایت ها و در هر نوع فضای مجازی دیگری منتشر می شوند.

  محتوای بدون مخاطب هیچ نفعی ندارد. باید مخاطبی باشد که از آن استفاده کند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارد. اهمیت محتوا در این شرایط است که برای مخاطب معنا پیدا می کند.

  مراحل خرید برای مشتری

  مهم تر از دانستن مفهوم بازاریابی محتوا، این است که بدانیم برای چه باید آن را در تجارت B2B خود بکار بگیریم. پس ابتدا باید از گام های چرخه ی خرید اطلاع کافی داشه باشیم:

  1. آگاهی بخشی
  2. تحقیق
  3. توجه
  4. خرید

  بازاریابی محتوا در شرکت های B2B

  برای این که به مرحله ی خرید دست پیدا کنید باید ابتدا محتوای قدرتمندی داشته باشیم. بازاریابی محتوا دارای تمام مزیت های دیگر از جمله کانال های بازاریابی دیجیتال می باشد. محتوای خوب و مناسب مخاطبان زیادی را جذب کرده و درنتیجه در جستجوهای گوگل رتبه ی بالایی کسب می کند، کامنت های آن زیاد شده و مخاطب را به خواندن مطلب ترغیب می کند و باعث می شود تا مدت ها آن را دنبال کند.

  از دیگر مشخصات یک محتوای خوب باید به شکل تعاملی آن اشاره کرد. یک متن خوب اگر دارای تعامل باشد، مخاطب به سمت آن ترغیب می شود و مطلب را تا انتها دنبال می کند و به عبارتی پیگیر آن شده و از آن لذت می برد. حتی اگر یک نوشته کامنت های مثبت و منفی داشت می توان فهمید که مطلب مورد پسند مخاطب بوده؛ حتی با توجه به انتقاد ها نیز می توان فهمید که مطلب توجه مشتری را به خود جلب کرده است و گروه و برنامه ریزان را در جهت تولید محتوای بهتر راهنمایی خواهد کرد.

  اهداف مشخص بازاریابی

  استراتژی یک بازاریابی موفق باید در اهداف مشخصی تعریف شود. شرکت های مختلف برنامه ریزی و نرم افزاری نیز سرمایه گذاری های کلانی بر روی بازاریابی محتوا انجام می دهند. اولویت اصلی این شرکت ها به ترتیب:

  • هدایت مخاطب به سمت تجارت و جذب مشتری
  • افزایش آگاهی مشتری از برند
  • هدایت افکار

  داشتن اهدافی معین در بازاریابی محتوا و تولید محتوا، مهم ترین اصل بازاریابی محسوب می شود. پس می توان ادعا کرد که این محتوا، افتخارات و اختراعات جدیدی بودند که با اختلاف زمانی می توانستند توسط کارفرما وارد شوند. تولید محتواهای این چنینی باعث جذب مخاطب شده و سپس با عدم حمایت کارفرما پس از مدتی اعتماد به برند کاهش پیدا می کند. تولید محتوای بازاریابی در نهایت باعث قانع سازی مشتری می شود.

  برای مثال یک شرکت تولید کننده ی تجهیزات پزشکی در وبسایت خود به دنبال تولید محتوای مطلوب و همه پسند می باشد. این محتوا باید بیش از آن که پزشکان را به خرید تجهیزات ترغیب کند، مردم عادی را به استفاده از این تجهیزات مجاب کند. وقتی مراجعین عادی به دنبال تجهیزات و تکنولوژی های جدید باشند ، پزشکان خود به خود به آن روی می آورند. درنتیجه فروش بیشتر این تجهیزات از طریق کانال فروش و برند اتفاق می افتد.