×
تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو سایت

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو سایت
4.6 (91.43%) 7 votes

مقدمه

در رابطه با تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو نظرات متفاوتی وجود داشته است که امروز در این مقاله می خواهیم به بررسی جوانب این مسئله بپردازیم. سوال دیگر این است که آیا این مسئله بر رتبه بندی نتایج جست و جو نیز تاثیر دارد یا خیر؟  در ادامه با ما همراه باشید:

  • آیا درست است که تبلیغات در گوگل بر سئو سایت اثر می گذارند؟
  • این مسئله حقیقت دارد که می توان در ازای پرداخت پول به گوگل رتبه ی سایت را افزایش داد؟
  • می توان از گوگل ادوردز استفاده کرد و سئوی سایت را بهبود بخشید؟

در دنیای دیجیتال مارکتینگ، همواره تصور می شود که می توان با گوگل ادوردز و پرداخت پول به گوگل وبسایت شان در نتیجه ی جست و جوی گوگل رتبه ی بهتری خواهد داشت. این تصور دست کم 99% اشتباه است. خرید جایگاه تبلیغات گوگل تاثیری در سئوی سایت شما نخواهد داشت. قطعا دلایلی برای این ادعا داریم که در ادامه شرح خواهید داد.

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو : بررسی لینک های گوگل ادوردز

همانطور که در مقالات گذشته اشاره کردیم، دو نوع رتبه بندی (ranking signal) وجود دارد:

  1. سیگنال مستقیم
  2. سیگنال غیر مستقیم

قبلا در مقالاتی اشاره شده است که سیگنال های مستقیم نوعی فاکتور های رتبه بندی هستند که از نظر آماری تاثیر مستقیمی بر روی رتبه بندی و افزایش ترافیک وبسایت دارند. از مهم ترین این تاثیرات می توان به ساخت یا بک لینک اشاره کرد.

سیگنال های غیر مستقیم، فاکتور هایی هستند که بصورت غیر مستقیم روی رتبه بندی سایت اثر می گذارند؛ اما آمار دقیقی از تاثیر آن ها در دست نیست.

تبلیغات در گوگل جزو کدام دسته از این فاکتور ها هستند؟

لینک های تبلیغاتی در خود گوگل که معتبر ترین سایت محسوب می شود، به عنوان بک لینکِ سایت هدف شناخته می شوند؟ و آیا تبلیغات بر سئوی سایت تاثیر مستقیم دارد؟ پاسخ همه ی این ها خیر است. لینک های گوگل ادوردز به هیچ عنوان بک لینک وب سایت شناخته نخواهند شد. همچنین روبات های گوگل نیز این لینک های تبلیغاتی را به عنوان بک لینک یک وبسایت به شمار نمی آورند.

این لینک های تبلیغاتی ، لینک های Nofollow هستند و چون در قالب تبلیغات هستند، کلا از دید روبات های گوگل مخفی خواهند بود.پس اگر فکر می کنید که با تبلیغات می توانید رتبه ی سایت تان را در گوگل افزایش دهید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید.

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو به صورت غیر مستقیم !

همان طور که گفتیم تبلیغات در گوگل مطلقاً سیگنال مستقیمی در رتبه بندی سایت محسوب نمی شوند. با این حال هنوز هم برخی معتقد اند که تبلیغات می توانند بصورت غیر مستقیم بر سئوی یک وبسایت تاثیر داشته باشند. در این بخش می خواهیم این دیدگاه را بررسی کنید.

تبلیغ در گوگل و افزایش نام برند

تبلیغات گوگل بر افزایش نام وبسایت تان در بین سایت های برتر زمینه ی تجارت تان تاثیر دارند. همین بالا آمدن نام شما و برند تان در نتایج جستجو باعث می شود این نام در ذهن کاربران ثبت شود و در جستجو های بعدی شان از نام برند شما استفاده کنند؛ و یا حتی آدرس دقیق وبسایت تان را در نوار آدرس مرورگر جستجو کنند. این جستجو ها می تواند تاثیر مثبتی بر روی اعتبار وبسایت تان در گوگل داشته باشد.

وندی پیرسال می گوید: گول وقتی شما را دوست دارد که کاربران شما را دوست داشته باشند. در حقیقت همین عامل یکی از اصلی ترین فاکتور های تبلیغات در گوگل و سئوی سایت محسوب می شوند. این مسئله باعث می شود که برند تان در بین کاربران و رقبای تجاری ، معتبر واقع شود.

تبلیغات گوگل و تاثیر آن بر اشتراک گذاری لینک های شما

در طی سال های اخیر شبکه های اجتماعی به شدت ظهور کرده اند که از طریق آن ها افراد به راحتی هر چیزی که بخواهند شامل عکس، ویدئو و موزیک را به اشتراک می گذارند. همین افراد می توانند به افزایش نام برند و اعتبار شما کمک کنند. مثلا وقتی کاربری یک کلمه را جستجو می کند و با تبلیغات وبسایت شما در بالای نتایج جستجو مواجه می شود ممکن است با باز کردن آن ، جذب محتوای وبسایت شما شود و آن را با دوستانش به اشتراک بگذارد و حتی در پروفایل خود هم لینک سایت شما را اشتراک بگذارد.

به همین راحتی دوستان این فرد لینک وبسایت شما را دیده و آن ها هم وارد وبسایت شما شده و این داستان ادامه خواهد داشت. این گونه می شود که لینک وبسایت تان در شبکه های اجتماعی دست به دست می گردد. در واقع شبکه های اجتماعی بصورت کاملا مستقیم بر سئوی سایت شما اثر ندارند اما همین اشتراک گذاری ها ترافیک وبسایت تان را افزایش می دهند.

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو و جستجوی کلمات کلیدی برای سئو

همانطور ک در مقاله های پیش تر گفته شد، وقتی می خواهید تبلیغات تان را در گوگل ارائه دهید، گوگل ابزار Google Keyword Planner را در اختیار شما قرار می دهد که با استفاده از آن می توانید کلمات کلیدی مربوط به تبلیغات تان را پیدا کنید. این کلمات کلیدی مرتبط با کلمه ی کلیدی سایت شما هستند و کابران آن را جستجو می کنند. با استفاده از این ابزار نه تنها شما می توانید بهترین کلمه ی کلیدی مرتبط با تبلیغ تان را بیابید، بلکه می توانید یک استراتژی مفیدی برای بهبود سئوی وبسایت تان پیدا کنید.

با چنین برنامه ریزی دقیقی می توانید هم از این کلمات کلیدی استفاده کنید و هم صفحاتی برای این کلمات درست کنید و مطالبی در حیطه ی موضوعات مرتبط با کلمات کلیدی را در آن قرار دهید. بدین ترتیب کلمات رقبای شما بازدهی کمتری نسبت به کلمات کلیدی شما خواهند داشت.

بعلاوه پس از اتمام تبلیغات با استفاده از ابزار هایی همچون گوگل آنالیز می توانید یک آمار دقیقی از بازگشت هزینه، میزان کلیک، و کلمات کلیدی بیشتر بازدید شده را بدست آورید. این اطلاعات همچون طلا با ارزش هستند و با استفاده از آن ها می تواند کمپین تبلیغات خود را بهبود ببخشید و از بهترین استراتژی های به روز استفاده کنید.

نتیجه

همانطور که گفته شد، تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو تقریبا صفر است و با تبلیغ در گوگل نمی توانید سئوی خود را بهینه کنید. اما هنوز هم عده ای هستند که معتقدند با تبلیغات گوگل و برند سازی می تواند بر وضعیت سئوی وبسایت شان تاثیر مستقیمی بگذارند. این باور از نظر تئوری صحیح است اما از آنجایی که ابزار اندازه گیری این تاثیرات غیر مستقیم وجود ندارد نمی توان به آن ها تکیه کرد. اگر هم این ادعا درست باشد باز هم تاثیر چندانی بر رتبه ی وبسایت شما در نتایج جستجو ندارد. بهترین کار این است که هر دو استراتژی هماهنگ و جداگانه را برای تبلیغات خود در پیش بگیرید. با تبلیغاتی موفق و استفاده از راهکارهای اصولی سئو، می توانید در صفحه اول گوگل حضور پیدا کنید.