تاثیر دامین در رتبه سایت

تاثیر دامین در رتبه سایت

تاثیر دامین در رتبه سایت
4.8 (96.67%) 6 votes

 • arrow_drop_down مقدمه

  آیا تاکنون برای کسب رتبه در کلمات رقابتی در صفحه ی اول گوگل تلاش کرده اید؟ اگر جواب بله است پس حتما با مقالاتی در مورد فاکتور های مهم موتور های جست و جو نیز برخورد کرده اید. یکی از این عوامل تاثیر دامین در رتبه سایت است که درباره ی آن توضیح خواهیم داد. این عامل هم از نظر نفی و هم از نظر بازاریابی و برندینگ بسیار بحث برانگیز و مهم است. بیایید ابتدا دامنه های معروف اینترنتی را معرفی کنیم.

  دامنه ی دات کام .com

  این دامنه که معروف ترین دامنه ی اینترنتی است مخفف commercial یعنی تجاری می باشد. وب سایت هایی که قصد انجام خدمات تجاری را دارند عموما از این دامنه استفاده می کنند. البته امروزه برخی سایت های غیر تجاری هم از این پسوند استفاده می کنند.

  دامنه .ir

  همه ی کشورها از پسوندهای خاص خود برای وبسایت هایشان استفاده می کنند. این دامنه (ir) نیز مخصوص کشور ایران است و سایت هایی که مرتبط با کشور فعالیت می کنند از این پسوند استفاده می کنند. اگر افرادی که درخارج از کشور زندگی می کنند بخواهند از این پسوند استفاده کنند با مشکل روبرو می شوند. برخی دامنه های ملی با پرداخت پول اندکی مثلا تنها با 2 الی 3 هزار تومان قابل ثبت هستند.

  مسئله ی دیگر این است که هر دامنه ای قوانین خود را دارد. مثلا دامنه ی دات کام به گونه ای است که اگر دامنه ای که خریداری کرده اید را تمدید نکنید، نفر بعدی که دامنه را ثبت کند آن دامنه متعلق به او خواهد شد. اما دامنه ی ir چنین قانونی ندارد.

  دامنه .co

  باید بگوییم که تنها مدت اندکی ست که این دامنه رونق گرفته و برخی فکر می کنند که این دامنه مربوط به یک کمپانی است. اما باید بگوییم که این دامنه یک دامنه ی ملی است که به کشور کلمبیا تعلق دارد. به همین دلیل است که ثبت آن نسبت به سایر دامین ها هزینه ی بیشتری دارد.

  دامنه های فارسی

  دامنه های فارسی دامنه هایی هستند که نام شان فارسی و پسوند شان انگلیسی است دقیقا مانند دامین وب سایت ما !!  این دامنه با استفاده از کلمات کلیدی فارسی رتبه بهتری را در گوگل کسب می کند. دامنه های فارسی با پسوند های com – net – tv – name – cc  قابل ثبت هستند.

  تاثیر دامین در رتبه سایت ؟

  پسوند دامنه بستگی به نوع وبسایت شما دارد. اما در کل بهتر است اگر دامنه ی com آدرس شما آزاد بود، از آن استفاده کنید. زیرا اگر وب سایت شما بزرگ تر شد در آینده ممکن است برای شما مشکل ساز باشد. اگر می خواهید یک وب سایت ملی و فارسی داشته باشید بهتر است از پسوند com و ir استفاده کنید.

  تفاوت دامنه های .ir و .com

  ای دو دامنه از جهت نوع کاربری تفاوتی ندارند اما جامعه ی هدف شما در انتخاب آن ها می تواند موثر باشد. اگر سایت شما تجاری است اما مشتری هایتان ارتباطی با ایران ندارند از ir استفاده نکنید.

  تفاوت Ir , com و co

  از مهم ترین تفاوت این پسوندها، مخاطبان آن ها هستند. گوگل همیشه در تلاش است تا پاسخ دقیق مخاطب را به او بدهد. پس یکی از معیارهای اساسی آن ارتباط موقعیت جغرافیایی دامنه و کاربر است. با استفاده از ابزار وبمستر تولز کاربر موقعیت جغرافیایی (کشور) خود را انتخاب می کند . اما در صورت ثبت دامنه ی ملی دیگر نیاز به این کار نیست و خود گوگل کشور را برای شما انتخاب می کند. پس مثلا اگر در تهران هستید و به دنبال رستوران می گردید، رستوران های تهران در موقعیت های بالاتری در نتایج گوگل قرار میگیرند.

  مزایا و معایب دامنه ی .co

  اگر شما این دامنه را ثبت کنید، با وجود ملی بودن آن گوگل دامنه شما را در کلمبیا قرار می دهد. در نتیجه در سایر کشورها وب سایت شما رتبه ی خوبی بدست نمی آورد. پس باید در نظر داشته باشید که با ثبت این پسوند برای دامنه ی خود در کلمات پر رقابت دیگر رتبه ی خوبی در سئو بدست نمی آورید.

  مزایا و معایب دامنه ی .com در ایران

  به دلیل تحریم ها ، این روزها نمی توان برای دامنه ی .com محدوده ی جغرافیایی تعیین کرد و به همین دلیل است که عموما در نتایج گوگل رتبه ی خوبی ندارد. اما اگر هدف تان جذب کاربران ایرانی ست بهتر است از دامنه ی .ir استفاده کنید.

  مزایا و معایب .ir

  اگر بخواهید در گوگل تبلیغ کنید، با توجه به تحریم بودن ایران با استفاده از دامنه ی ir به مشکل بر خواهید خورد. اما اگر نمی خواهید تبلیغ کنید این دامنه انتخاب خوبی محسوب می شود. مخصوصا اگر ارتقای رتبه برایتان اهمیت دارد.