×
سرعت سایت در سئو

تاثیر سرعت سایت در سئو

مقدمه

زمانی که محتوای جدیدی را تولید می کنید ربات های گوگل از طریق اطلاعات نقشه سایت، متوجه آن می شوند و اصطلاحا در آن صفحه می خزند Crawl و محتوای آن را بررسی می کنند. هرچه سرعت بارگزاری سایت شما بیشتر باشد بات های گوگل سریع تر آن را بررسی خواهند کرد. همچنین با افزایش سرعت سایت تجربه کاربری سایت شما نیز مسلما بهتر خواهد بود و گوگل به این مسئله ارزش زیادی قائل است و می توان گفت که سرعت در سئو تاثیر مستقیم دارد.

از سال 2012، گوگل سرعت بارگذاری صفحات را در رتبه بندی درنظر می گیرد و واکنش کاربران نسبت به سایت را بررسی می کند، هنگامی که سرعت سایت پایین باشد، اکثر کاربران سایت شما را به سرعت ترک خواهند کرد و گوگل آن را به عنوان یک نکته منفی در نظر می گیرد. به عبارت دیگر سرعت بارگزاری سایت بر بانس ریت تاثیرگذار است و  یک عامل مهم در سئو سایت به شمار می رود.

تحقیقات نشان می دهد که، 47 درصد کاربران فقط 2 ثانیه برای بارگذاری صفحات صبر می کنند و 40 درصد کاربران پس از 3 ثانیه انتظار، صفحه را ترک خواهند کرد! با این حال نمی توان مقدار مشخصی برای سرعت بارگذاری سایت تعریف کرد اما میتوان گفت حداکثر زمان برای سرعت سایت در سئو بین 4 تا 6 ثانیه است.

تاثیر سرعت سایت در ایندکس

بدیهی است هرچه صفحه حجم کمتری داشته باشد راحت تر Crawl می شود. هنگامی که شما عبارتی را سرچ می کنید، به طور معمول بالاترین رتبه ها به صفحاتی اختصاص داده می شوند که به راحتی و بدون مشکل ایندکس شده باشند. به همین دلیل سرعت سایت یکی از عواملی است که میتواند در ایندکس و رتبه بندی صفحه تاثیرگذار باشد. البته همانطور که میدانید عوامل بسیاری در ارتقا رتبه سایت موثر هستند و سرعت سایت تنها یکی از این عوامل می باشد که می تواند هزینه و زمان شما را در رسیدن به اهدافتان کاهش دهد.

چه پارامتر هایی بر سرعت سایت تاثیرگذار هستند؟

افزایش سرعت سایت و بهبود سئو

هاست های مشترک با اینکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند اما به دلیل تقسیم بندی پردازنده و سایر منابع سرعت مطلوبی ندارند. بهترین انتخاب برای افزایش سرعت سایت، هاست های اختصاصی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع هاست میتوانید تاثیر هاست بر سئو سایت را مطالعه کنید.

قالب سبک بهترین ابزار برای افزایش سرعت سایت

یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین موارد در بهبود سرعت و سئو سایت قالب سایت شما است. کدنویسی های قالب سایت باید منظم و مرتب باشد و فایل های اضافی CSS و JavaScript حذف شوند. طراحی یک قالب سبک می تواند هزینه های شما را کاهش داده و مسیر شما را در کسب رتبه هموار کند.

تصاویر حجیم قاتل سئو سایت

تصاویری که در صفحات خود قرار می دهید تاثیر زیادی بر حجم صفحه خواهند داشت. میتوان عکس ها را با استفاده از قابلیت save for web فتوشاپ تا حد قابل قبولی فشرده سازی کرد.

از ابزار های رایگانی که حجم صفحات و سرعت بارگذاری سایت در سئو  را بررسی می کنند، میتوان به Gtmetrix و Pingdom اشاره کرد.

افزایش سرعت سایت با استفاده از کَش

با استفاده از کش یا CDN، میتوان اطلاعاتی که مرورگر برای بارگذاری صفحات از سرور دانلود میکند را ذخیره نمود تا در بازدید های مجدد دوباره بارگذاری نشوند. این امر با صرفه جویی در دریافت اطلاعات از سرور، دیگر فضایی از Ram و CPU سرور را برای دریافت اطلاعات مشغول نخواهد کرد و بر سرعت سرور تاثیرگذار خواهد بود.