×
بهینه سازی عکسهای سایت

سئو تصاویر سایت

مقدمه

اگر با سئو و ارتقا رتبه سایت در گوگل آشنایی داشته باشید، حتما از اهمیت سرعت بارگذاری سایت مطلع هستید. تصاویر در سئو سایت نقش مهمی ایفا می کنند. قبل از اینکه به توضیح سئو تصاویر سایت بپردازیم، باید به این نکته اشاره کنیم که محتوای عکس ها، باید با موضوع محتوای شما همخوانی داشته باشد. اگر فقط برای جلب نظر بات های گوگل این کار را انجام میدهید باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید و باید اولویت و تمرکز خود را بر جلب رضایت کاربر بگذارید. سعی کنید از تصاویری استفاده کنید که برای کاربران جذاب باشد و بانس ریت سایت شما را کاهش دهد. بنابراین قبل از بهینه سازی تصویر، باید در انتخاب آن دقت کنید تا با موضوع مرتبط بوده و مختص محتوای شما باشد.

فاکتورهای سئو تصاویر سایت

عوامل زیر در کنار یکدیگر بر بهینه سازی عکسهای سایت نقش دارند که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد:

– حجم تصویر

– متن جایگزین یا تگ Alt

– پسوند تصویر

– تگ عنوان یا Title

– نام فایل تصویر

بهینه سازی حجم تصاویر چگونه است ؟

بهینه سازی حجم تصاویر سایت

کاهش حجم عکس نباید منجر به از بین رفتن کیفیت تصویر شود. هدف از فشرده سازی نمایش بهترین کیفیت با کمترین حجم است. بنابراین اگر کاهش حجم به صورت اصولی انجام شده باشد برای کاربران قابل تشخیص نخواهد بود. در بهینه سازی حجم تصاویر باید فرمت عکس متناسب با کاربرد آن به درستی انتخاب شود. بنابراین تصور نکنید که بهینه سازی فقط در کاهش تعداد پیکسلها انجام می شود.

بهترین حجم برای تصاویر بین 20 تا 30 کیلوبایت می باشد.

البته این مقدار نسبت به حجم محتوای شما و قالب سایتتان میتواند متغیر باشد. به عنوان مثال در یک محتوای 2000 کلمه ای، باید تا حد امکان حجم عکسها را کاهش دهید تا سرعت بارگذاری صفحه را کاهش ندهند. اما در یک محتوای ۶۰۰ کلمه ای میتوانید فضای بیشتری برای عکسهای درنظر بگیرید. اگر از یک قالب بهینه و استاندارد استفاده کنید، میتوانید تصاویر بیشتری در صفحات خود داشته باشید. برای اطلاع از سرعت بارگذاری صفحات خود همیشه از سایت GTmetrix استفاده کنید.

امروزه نرم افزارهای زیادی برای فشرده سازی و تغییر حجم تصویر در اختیار کاربران قرار گرفته اند. از جمله آنها می توان به قابلیت save for web فتوشاپ به عنوان یک ابزار جهت فشرده سازی تصاویر نام برد.

سئو پسوند تصاویر

پسوند مناسب برای تصویر، با توجه به کیفیت و نوع کاربرد آن انتخاب می شود. به عنوان مثال در عکسهای حجیم که تراکم رنگی بالایی دارند، فرمت JPG میتواند کیفیت عکس را ضمن کاهش حجم آن حفظ کند. پسوند PNG نیز برای تصاویری که تراکم رنگی پایینی دارند استفاده می شود این فرمت قابلیت فشرده سازی و کاهش کیفیت را ندارد و به همین دلیل تصاویری که شامل تعداد رنگ های زیادی هستند اگر با این فرمت ذخیره شوند حجم زیادی پیدا می کنند. بهتر است همیشه تصویر موردنظرتان را از فرمت PNG دانلود کرده و سپس نسبت به تغییر پسوند به JPG و کاهش حجم آن اقدام کنید.

توضیحات عکس باید به چه صورتی باشد؟

نام عکس چه تاثیری بر سئو تصاویر دارد ؟

نام تصویر شما باید توضیحی از محتوای درون آن باشد تا بات های گوگل بتوانند تشخیص دهند که موضوع تصویر شما چیست. هنگام انتشار تصاویر در سایت هرگز از نام های Untitled.jpg یا picture01.jpg و همانند آن استفاده نکنید. ایتسفاده از این نام ها تنها بات گوگل را سردرگم کرده و حتی میتوانند تاثیر منفی نیز در تشخیص کلمه کلیدی اصلی شما برای گوگل داشته باشند. سعی کنید همیشه تعادل را حفظ کرده و از انتخاب نامهای طولانی که بیشتر از ۳-۴ کلمه هستند استفاده نکنید. علاوه بر این از توضیحات اضافه پرهیز کنید و سعی کنید در یک جمله کوتاه موضوع عکس را بیان کنید.

بهینه سازی متن جایگزین

گوگل به تگ Alt عکس اهمیت می دهد. این متن باید توضیح مختصری درمورد عکس باشد که در صورت لود نشدن به کاربر نمایش داده می شود. اگر چند تصویر در یک صفحه دارید بهتر است که متن جایگزین مترادف با نام تصویر انتخاب شود تا از تکرار پرهیز شود. یکی از مهمترین نکات در سئو تصاویر سایت، انتخاب صحیح متن جایگزین است. حتما از کلمه کلیدی اصلیتان در این متن استفاده کنید و عبارتهای مشابه که احتمال میدهید کاربران آنها را برای رسیدن به محتوای شما جستجو کنند را بنویسید.

سئو تگ عنوان تصاویر سایت

تگ عنوان یا Title زمانی که تصویر به صفحه دیگری لینک شده باشد، بجای متن جایگزین نمایش داده می شود. برای بهینه سازی عکسها در سئو، Title تصویر باید توضیح مختصری از صفحه ای که به آن لینک شده است باشد. بهتر است عنوانی که برای آن انتخاب می کنید با متن جایگزین تفاوت داشته باشد.