×
سئو تصاویر سایت

سئو تصاویر سایت

سئو تصاویر سایت
5 (100%) 4 votes

مقدمه

اگر با سئو و ارتقا رتبه سایت در گوگل آشنایی داشته باشید، حتما از اهمیت سرعت بارگذاری سایت مطلع هستید. تصاویر در سئو سایت نقش مهمی ایفا می کنند. قبل از اینکه به توضیح سئو تصاویر سایت بپردازیم، باید به این نکته اشاره کنیم که محتوای تصاویر، باید با محتوای شما همخوانی داشته باشد. اگر فقط برای جلب نظر ربات های گوگل از تصاویر استفاده می کنید باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید و باید اولویت و تمرکز خود را بر جلب رضایت کاربر بگذارید. بنابراین قبل از بهینه سازی تصویر، باید در انتخاب آن دقت کنید تا با موضوع مرتبط بوده و مختص محتوای شما باشد.

سئو تصاویر

عوامل زیر در کنار یکدیگر بر سئو تصاویر نقش دارند که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد:

– حجم تصویر

– متن جایگزین یا تگ Alt

– پسوند تصویر

– تگ عنوان یا Title

– نام فایل تصویر

بهترین حجم برای تصاویر در سئو

کاهش حجم عکس نباید منجر به از بین رفتن کیفیت تصویر شود. هدف از فشرده سازی تصاویر نمایش بهترین کیفیت با کمترین حجم است. بنابراین اگر کاهش حجم به صورت اصولی انجام شده باشد برای کاربران قابل تشخیص نخواهد بود. در بهینه سازی حجم تصاویر باید فرمت عکس متناسب با کاربرد آن به درستی انتخاب شود. بنابراین تصور نکنید که سئو تصاویر فقط در کاهش پیکسل انجام می شود.

بهترین حجم برای تصاویر بین 20 تا 30 کیلوبایت می باشد.

امروزه نرم افزارهای زیادی برای فشرده سازی و تغییر حجم تصاویر در اختیار کاربران قرار گرفته اند. از جمله آنها می توان به قابلیت save for web فتوشاپ به عنوان یک ابزار جهت فشرده سازی تصاویر نام برد.

نقش پسوند تصویر در سئو

پسوند مناسب برای تصویر، با توجه به کیفیت و نوع کاربرد آن انتخاب می شود. به عنوان مثال در تصاویر حجیم که تراکم رنگی بالایی دارند، فرمت JPG میتواند کیفیت عکس را ضمن کاهش حجم آن حفظ کند. پسوند PNG نیز برای تصاویری که تراکم رنگی پایینی دارند استفاده می شود این فرمت قابلیت فشرده سازی و کاهش کیفیت را ندارد و به همین دلیل تصاویری که شامل تعداد رنگ های زیادی هستند اگر با این فرمت ذخیره شوند حجم زیادی پیدا می کنند.

تاثیر نام تصویر در سئو

نام تصویر شما باید توضیحی از محتوای درون آن باشد تا بات های گوگل بتوانند تشخیص دهند که موضوع تصویر شما چیست. هنگام انتشار تصاویر در سایت هرگز از نام های Untitled.jpg یا picture01.jpg و همانند آن استفاده نکنید.

بهینه سازی متن جایگزین تصاویر

گوگل به تگ Alt عکس اهمیت می دهد. این متن باید توضیح مختصری درمورد عکس باشد که در صورت لود نشدن به کاربر نمایش داده می شود. اگر چند تصویر در یک صفحه دارید بهتر است که متن جایگزین مترادف با نام تصویر انتخاب شود تا از تکرار پرهیز شود.

تگ عنوان تصاویر در سئو

تگ عنوان یا Title زمانی که تصویر به صفحه دیگری لینک شده باشد، بجای متن جایگزین نمایش داده می شود. برای بهینه سازی تصاویر در سئو، Title عکس باید توضیح مختصری از صفحه ای که به آن لینک شده است باشد. بهتر است عنوانی که برای تصاویر انتخاب می کنید با متن جایگزین تفاوت داشته باشد.