×

آموزش سئو یوتیوب

پلتفرم یوتیوب در حال حاضر به یکی از منابع پردرآمد برای کاربرانش تبدیل شده که امروز با مقاله آموزش سئو یوتیوب همراه شما هستیم تا با نحوه موفقیت در این زمینه بیشتر آشنا شوید. بسیاری از افراد سعی بر این دارند که با کسب بازدیدها و Subscribe های بیشتر، در این ماراتن درآمد زایی رتبه های نخست را از آن خود کنند. شاید با خود فکر کنید که همه چیز به محتوای عامه پسند و بخت و اقبال شما بستگی دارد اما بدانید که سئو در این زمینه بسیار تاثیر گذار است.

قدم اول آموزش سئو یوتیوب : کلمات کلیدی

بعنوان اولین قدم، شما نیاز به نوشتن تمام ایده های خود درباره کلمات کلیدی بهینه ای دارید که به ذهن شما خطور میکنند. سپس باید از بین این کلمات بهترین ها را انتخاب کنید. بهترین روش برای انجام این کار استفاده از نوار جستجوی یوتیوب است.

کلماتی را که آماده کرده بودید را در نوار جستجو بنویسید، مشاهده می کنید که یوتیوب کلماتی را به شما پیشنهاد خواهد کرد. این پیشنهادات از بهترین کلمات کلیدی هستند که می توانید استفاده کنید. چرا که این کلمات بر اساس آنچه که عموم مردم جستجو می کنند انتخاب میشوند و در صدر قرار میگیرند. اگر یوتیوب آن ها را پیشنهاد میکند پس قطعا از کلمات برتر هستند.

کلمات کلیدی در سئو چه نقشی دارند‌؟

یافتن کلمات کلیدی در ویدیوهای پربازدید یوتیوب

همچنین شما میتوانید با مراجعه کردن به ویدیوهایی که تعداد بازدید بالایی دارند، کلمات کلیدی استفاده شده در آنها را بررسی کنید. بهترین کار برای این امر این است که به یک اکانت مراجعه کرده و گزینه Sort by را بزنید. سپس Most popular را انتخاب کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید.کلمات پربازدید در یوتوب

سپس ویدیوهای پربازدید را به ترتیب خواهید دید. ویدیویی را که موضوع شما با آن بیشتر مرتبط است را انتخاب کنید. در مرحله بعد، کلمات کلیدی که آن ویدیو حول محور آنها عمل میکند را چک کنید. این کار ساده است. به قسمت Title, Description و Tag ها نگاه کنید و کلمات مشترکشان را پیدا کنید. (برای مشاهده ی Tag های یک ویدیو بهتر است از The VidIQ Chrome Extension استفاده کنید.محل کلمات کلیدی یوتوب

حال وقت آن است که به دنبال کلماتی بگردید که کمترین میزان رقابت در آن ها دیده می شود، مخصوصا اگر تعداد Subscribe های کانال شما پایین است. اگر کلماتی با رقابت شدید را انتخاب کنید، ویدیو شما در میان انبوهی از ویدیو های رتبه بالا دفن می شود. بهترین روش برای یافتن این کلمات استفاده از نوار جستجوی گوگل است. یک کلمه کلیدی را به دلخواه انتخاب کنید. سپس تعداد نتایج یافت شده توسط گوگل را چک کنید.سئو یوتوب کلمات کلیدی کم رقابت

سعی کنید ویدیوی خود را در گوگل نیز ارتقا دهید.

اگر دقت کرده باشید برخی کلمات کلیدی خاص هستند که وقتی آنها را در گوگل جستجو می کنید، در صفحه اول گوگل، ویدیوهای مرتبط با موضوع شما، که اغلب از یوتیوب هستند، قرار دارند. بیشتر جستجوهای یوتیوب در خود نوار جستجوی یوتیوب صورت میگیرد اما آمار ثابت کرده اند اگر ویدیوی شما در گوگل نیز قرار گیرد، این مقدار به طور میانگین x2.5 برابر افزایش خواهد داشت.

مطالعه مقاله ارتقا رتبه سایت در گوگل نیز می تواند به شما کمک کند.

گوگل برای برخی کلمات کلیدی خاص رفرنس به ویدیو های یوتیوب میدهد، این کلمات کلیدی عبارتند از:

 • آموزش ( مثلا آموزش معاملات ارزهای دیجیتال )
 • نقد و بررسی …
 • ورزش …
 • چطور می توان …

هنگامی که کلمه کلیدی خود را پیدا کردید باید از این بابت مطمئن شوید که آن کلمه در بازه های زمانی مختلف، میزان جستجو و بازدید متناسب را خواهد داشت. برای مثال اگر یک کلمه در طول یک ماه فقط ۲۰بار جستجو شده باشد، ارزش استفاده را ندارد. اما اگر کلمه دیگری در بازه یک ماهه ۱۰۰تا ۱۰۰۰ جستجو داشته، مورد خوبی است.

برای این منظور بهتر است از The Google Keyword Planner استفاده کنید.

قدم دوم سئو یوتیوب : ویدیوهایی با ماندگاری بالا درست کنید

اگر میخواهید در سئو یوتیوب موفق شوید باید مخاطبین شما ماندگاری داشته باشند. این بدان معناست که شما باید ویدیوهایی درست کنید که مخاطب تا حد ممکن روی آن بماند و در اصل همه یا بیشتر ویدیو را ببیند.

هرچه ماندگاری مخاطب روی ویدیو شما بیشتر باشد، رتبه شما بالاتر خواهد رفت و پتانسیل بیشتری برای این دارد که در گوگل و یا پیشنهادات یوتیوب، معرفی شود. به عبارت دیگر اگر ویدیوی شما افراد را در یوتیوب نگه دارد، رتبه شما بالا خواهد رفت.

 چگونه ویدیویی درست کنیم که ماندگاری بالایی در بین مخاطبین داشته باشد؟

قدم اول: در‌ آغاز، شرح عنوان ویدیو یا خلاصه ای از آن را تعریف کنید. این امر به این دلیل مهم است که طبق آمار مشخص شده اغلب مخاطبین، پس از ۱۰ ثانیه اول از ویدیو خارج می شوند، به این دلیل که تولید کننده محتوا برای مخاطبین خود مشخص نکرد که ویدیوی مناسب را انتخاب کرده اند.

قدم دوم: مستقیم به سر اصل مطلب بروید. اگر بیش از اندازه به معرفی کردن اولیه بپردازید، سبب دلسردی مخاطب و سرانجام خروج از ویدیوی شما می شود. بلافاصله پس از قدم اول آنچه که نیاز، مخاطب را به آنجا کشانده است را به آنها ارائه کنید.

قدم سوم: از حلقه های باز (Open Loop) استفاده کنید. این بدان معناست که در میانه ی ویدیو مشخص کنید آنچه را که در ادامه ویدیو به آن دست خواهند یافت. برای مثال با طرح یک سوال به شکل (حال شاید از خود بپرسید که تکنیک حلقه ی باز چیست) توجه مخاطب را به ادامه ی ویدیو جلب کنید.

فاکتورهای رتبه بندی و سئو یوتیوب

فاکتورهای رتبه بندی یوتیوب با گوگل متفاوت است. نه بک لینک و نه چیز دیگری. بلکه رفتار مخاطبین شماست که اغلب فاکتورها را تحت تاثیر قرار میدهد. در این قسمت ۶ فاکتور مهم دیگر را معرفی میکنیم.

 • کامنت ها و نظرات: چه خوب چه بد، نشان دهنده ی فعل و انفعال مخاطبین در ویدیوی شماست.
 • Subscribe پس از نگاه کردن یک ویدیو: از موثر ترین فاکتور هاست که از بهترین روش ها برای دریافت آن نیز، به سادگی درخواست کردن از مخاطبین برای سابسکرایب کردن کانال شما در پایان هر ویدیو است.
 • انتشار ویدیو: تعداد بازنشر های ویدیوی شما در سایت های مختلف مانند توییتر و
 • کلیک بر نتایج یا CTR: پس از جستجوی کلمه کلیدی شما در نوار جستجو، کدام یک از نتایج انتخاب می شود؟ ویدیوی شما یا دیگری. یوتیوب به این مورد بسیار اهمیت میدهد. بهترین راه برای این بهبود این مورد استفاده از تصاویر کوچک با عناوین جذاب است.
 • شست بالا/شست پایین: تعداد لایک ها و دیسلایک ها.
 • مدت زمان ویدیو: هر چه ویدیو طولانی تر باشد، رتبه بالاتری را میتواند بگیرد. در اغلب جستجو ها بسته به موضوع جستجو شده میتوانید مشاهده کنید که اغلب رتبه های اول منسوب به ویدیوهای طولانی تر هستند.

قدم سوم رتبه گیری در یوتیوب : بهینه سازی ویدیو

امروزه یوتیوب از ویدیو هایی که در آن قرار می گیرند رونویسی میکند. اگر دقت کرده باشید در هنگام پیش نمایش ویدیوها کلماتی که در آنها استفاده می کنند به صورت زیرنویس نوشته میشوند. این بدان معناست که اگر یوتیوب در حین این کار کلمه ای را که به عنوان کلمه کلیدی خود در عنوان و… استفاده کرده اید را از زبان شما بشنود، خود به خود متوجه می شود که ویدیوی شما درباره آن موضوع است.

عنوان ویدیو در سئو یوتیوب

عنوان ویدیوی شما حداقل باید ۵ کلمه داشته باشد. اینگونه می توانید راحت تر کلمه کلیدی خود را در عنوان جای دهید. برای مثال عنوانی ممکن است ۱۰ کلمه داشته باشد که از این تعداد ۳ تای آنها کلمات کلیدی شما هستند.

نکته: با قرار دادن کلمه کلیدی خود در ابتدای عنوان، سئو یوتیوب شما کمی بیشتر تقویت می شود.

توضیحات ویدیو

توضیحات سبب می شود گوگل و یوتیوب موضوع ویدیو شما را بهتر بفهمند که نتیجه در رتبه و قرار گرفتن ویدیو شما در لیست پیشنهادات دارد.

 • کلمه کلیدی خود را در 25 کلمه اول قرار دهید
 • توضیحات را حداقل 250 کلمه بنویسید
 • 2-4 بار کلمه کلیدی خود را وارد کنید

تگ ها

تگ ها از اهمیت زیادی برخوردار نیستند اما می توانند مفید واقع شوند.

اولین تگ من کلمه کلیدی هدف دقیق من است (مثال: “Google SEO”)
من همچنین چند نوع از آن کلمه یا عبارت را وارد می کنم (مثال: “Google search engine optimization”)
در نهایت، تعدادی از برچسب های خود را در مورد موضوعات دیگری که ویدیو شما پوشش می دهد، ایجاد کنید (مثال: “Link Building” “Content Marketing”)

پس از نوشتن تگ هایی که دیگران استفاده می کنند ترسی نداشته باشید. در واقع استفاده از چنین تگ هایی میتواند به بالا آمدن ویدیوی شما در بخش پیشنهادات مرتبط با موضوع شما، کمک کند.

قدم آخر آموزش سئو یوتیوب : تبلیغ ویدیو در یوتیوب

 • تبلیغ کردن ویدیوی خود در سایت های پرسش و پاسخ مانند Quora. برای این منظور سوالاتی که مرتبط با موضوع شما هستند را بیابید و در مباحثات آنها، لینک ویدیوی یوتیوب خود را قرار دهید.
 •  لینک ویدیوی یوتیوب خود را در بخش Signature ایمیل خود قرار دهید.مخصوصا اگر ایمیل های زیادی را رد و بدل می کنید.
 • قرار دادن لینک ویدیوی در وبلاگ خود یا در یک پست مهمان در سایتی دیگر. سعی کنید محتوایتان را به گونه ای بنویسید که لینک ویدیو شما مرتبط با موضوع نوشته شده شما باشد.
 • در یوتیوب پلی لیست بسازید. سعی کنید موضوعاتی که تم و عنوان های تقریبا مشابه و مرتبط دارند را در یک پلی لیست قرار دهید. حداقل ۳ پلی لیست در کانال خود داشته باشید.
 • صفحه کانال خود را بهینه سازی کنید. کانال ها نیز در یوتیوب رتبه بندی خاص خود را دارند و بسیار بر تعداد بازدید های شما موثرند. هرچه Subscribe بیشتر، بازدید هم بیشتر. سعی کنید کانال شما حرفه ای و زیبا بنظر برسد. همچنین در بخش توضیحات کانال خود کلمات کلیدی که کانالتان با آنها ارتباط دارند حضور داشته باشند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *