شبکه توزیع محتوا

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟
4.8 (96.67%) 6 votes

 • arrow_drop_down مقدمه

  شبکه توزیع محتوا یا Content Delivery Network چیست؟

  شبکه توزیع محتوا یا CDN تاثیر خوبی بر عملکرد سایت و همچنین بهبود سرعت بارگزاری سایت دارد. وظیفه ی اصلی آن توزیع محتوا و سرعت بیشتر در سراسر دنیا می باشد که این کار را از طریق سرورهای قدرتمندی که در سرتاسر دنیا وجود دارند انجام می دهد.

  مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا CDN چیست؟

  استفاده از شبکه توزیع محتوا  CDN فواید بسیاری دارد که می توان به افزایش سرعت بارگزاری در وب سایت، بهبود وضعیت سئو ، کسب رتبه ی بالا در صفحه اول گوگل ، کاهش مصرف پهنای باند و ترافیک، بهبود دسترسی بات های گوگل یا SPIDER ها به محتوا و مطالب سایت و … اشاره کرد.

  اگر بتوان نام آن را عیب گذاشت باید بگوییم که تنها عیب CDN هزینه ی بالای آن است و در اغلب اوقات هم ارزنده می باشد.

  شبکه توزیع محتوا CDN چگونه عمل می کند؟

  شبکه توزیع محتوا یا CDN با استفاده از سرورهای نقاط مختلف دنیا و پشتیبانی تمامی سرورها از اینترنت، انتقال اطلاعات را سریع تر انجام می دهد و باعث پایداری و اعتبار سایت شما می شود. می توان گفت که سرور های CDN در واقع نقش رابط بین کاربران و هاست یا همان سرور اصلی را ایفا می کند.

  وقتی یک کاربر وارد وب سایت شما می شود و به دنبال پاسخ خود می گردد، بجای این که محتوای سایت را از سرور اصلی یا هاست شما بارگزاری کند، از نزدیک ترین سرور CDN که برای کاربر ارسال می شود این کار را انجام می دهد. این کار مزایای بسیار زیادی برای سایت شما خواهد داشت. مثلا CDN همه ی اطلاعاتی همچون تصاویر، فایل های CSS و جاوا اسکریپت را برداشته و در سرورهای خود ذخیره می کند. این کار باعث می شود تا ترافیک های بسیار زیادی از طریق هاست شما به سرورهای CDN انتقال یابد. در نتیجه در پهنای باند و دیگر منابع صرفه جویی می شود.

  منبع » وینت