گوگل ترندز

گوگل ترندز | آموزش و معرفی Google Trends

نوشته شده در تاریخ ، توسط : Admin بازدید : 603
گوگل ترندز | آموزش و معرفی Google Trends
4.9 (97.78%) 9 votes

استفاده از گوگل ترندز در سئو سایت

گوگل ترندز یا Google trends یکی از مهم ترین ابزار های سئو سایت و بهینه سازی سایت می باشد. گوگل ترندز مانند یک چاقوی همه کاره برای متخصصین سئو محسوب می شود. اگر می خواهید که تنها از یک ابزار برای بازاریابی اینترنتی خود استفاده کنید، گوگل ترندز بهترین گزینه خواهد بود.

آموزش روش کار با گوگل ترندز

برای جست و جو در گوگل ترندز، شما می توانید چهار متغیر یا چهار پارامتر را برای جست و جوی خود تنظیم کنید.

 • موقعیت مکانی : می توانید یک کشور را به طور دلخواه انتخاب کنید ؛ شما حتی می توانید ایران را هم انتخاب کنید.
 • بازه زمانی : یک بازه زمانی مشخصی را انتخاب کنید.
 • زمینه ها : هنر و سرگرمی- زیبایی و تناسب اندام – رایانه و الکترونیک – مالی – بازی ها – غذاها و نوشیدنی – سرگرمی ها – . غیره.

همچنین می توانید چند واژه ی جست و جو شده را با هم مقایسه کنید و یا آن ها را در یک گروه قرار دهید. در هر گروه 25 واژه ی جست و جو شده قرار می گیرد. مثلا:

 • گروه یک: خودکار+ مداد+ کاغذ
 • گروه دو: منگنه + نوار چسب + خط کش
 • گروه سه: پاک کن+ گیره کاغذ

با علامت + می توانید به گوگل بگویید که دوست دارید جست و جو یتان شامل پاک کن یا گیره کاغذ باشد.

گوگل ترندز می تواند جست و جو های به روز و نمودار های برتر را در گوگل ترندز نمایش دهد. در چنین شرایطی می توانید جست و جوهای برتر روز و محبوب ترین جست و جوها را با طبقه بندی دقیقی در اختیار داشته باشید. این اطلاعات بسیار جالب و مفید هستند، اما باید بدانید که چگونه از آن ها استفاده کنید. اکنون بیایید ببینیم که چگونه با این اطلاعات می توانید سئوی سایت را بهینه سازی کنید.

تحقیق و جست و جوی کلمات کلیدی در گوگل ترندز

در حقیقیت گوگل ترند تعداد جست و جو های واقعی را در اخبار شما قرار نمی دهد. گوگل ترند تنها می تواند میزان محبوبیت عبارات را رتبه بندی کند و نمره بدهد. اگر می خواهید نتیجه ی خوبی از آن دریافت کنید باید از ابزاری مانند keyword planner نیز به همراه آن استفاده کنید. گوگل ترند می تواند سطح مرتبطی از تمایلات افراد را در یک دوره ی خاص مقایسه کند و آن را نشان دهد. همچنین با این کار می توانید سطح تمایلات افراد را بررسی کنید. برای مثال اگر شما صاحب یک شرکت طراحی دوخت باشید، باید بدانید که افراد چه کلمات و عباراتی را در این زمینه، بیشتر جست و جو می کنند.

برای مثال شما با این پارامتر ها می توانید بررسی و ارزیابی کنید که چه عبارت هایی در اوایل سال طرفدار بیشتری دارند و بیشتر جست و جو می شوند. اگر می خواهید که از ظرفیت های تجارت الکترونیکی اطلاعاتی کسب کنید، باید از فیلتر های گوگل ترند استفاده کنید:

مثلا در این شکل می توانید ببینید که از سال 2014 تاکنون، از محبوبیت این دو عبارت (طراحی سایت و طراحی وب سایت) کاسته شده است. مثلا  افت نمودار طراحی سایت در گوگل ترند نشان دهنده ی این نیست که رقابتی در آن وجود ندارد و یا جست و جویی در مورد آن صورت نگرفته است. امروزه این عبارت یکی از پر طرفدار ترین عبارات جست و جو می باشد. گوگل ترند در حقیقت فقط میزان جست و جو را روی نمودار 0 تا 100 نشان می دهد.

شما می توانید در هر زمینه ای که فعالیت می کنید ، از گوگل ترند برای تبلیغات خود استفاده کنید.

هدف گیری جغرافیایی در گوگل ترندز

گوگل ترند در حقیقت می تواند داده های مرتبط یا هر جست و جو را طبقه بندی کند و همانطور که در شکل مشخص است، موضوع طراحی سایت در همه جای ایران محبوبیت دارد و به میزان بالایی جست و جو می شود. با انتخاب کلید city می توانید ببینید که این عبارت در کدام شهر محبوبیت بیشتری دارد.

جدول دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد افرادی که از این عبارت استفاده کرده اند، چه عبارات دیگری را نیز جست و جو می کنند.

همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید، کوئری ها با کلمات کلیدی طراحی سایت ارتباط دارند. پس به آمار و ارقام داده شده می توان اعتماد کرد. همچنین می توانید این آمار و ارقام را به دو دسته ی top و rising تقسیم کنید. دسته ی rising کوئری هایی را نشان می دهد که با رشد جست و جو مواجه هستند و دسته ی top شامل محبوب ترین کوئری های مرتبط می شود.

دسته ی top ، می تواند میزان محبوبیت را بین 0 تا 100 نمایش دهد و دسته ی rising تنها درصد رشد محبوبیت عبارات کلیدی را نشان می دهد.

اگر با عبارت breakout مواجه شدید باید بدانید که وقتی برای کلمه ی خاصی از این عبارت استفاده می شود ، میزان محبوبیت بیش از 5000 درصدی آن را نشان می دهد.

New Jacking

New Jacking فرایندی است که با قرار دادن اطلاعات و ایده های خود در آن می توانید پوشش رسانه های اجتماعی را برای خود یا برای کسب و کارتان بدست آورید. اگر بحثی داغ برای یک موضوعی مشخص وجود نداشته باشد، می توانید آن را برای New Jacking ایجاد کنید.

فرمول New Jacking :

 1. انخاب یک موضوع داغ
 2. نوشتن و تهیه ی مطالبی در مورد آن و انتشار آن در وب سایت خود
 3. توییت کردن آن
 4. روی تراژدی ها سرمایه گذاری نکنید

در حقیقت شما به دنبال کشف اخبار داغ در مورد حوضه ی کاری خودتان هستید.  با بررسی در مورد آن می توانید یک تاپیک جدیدی در این زمینه ایجاد کنید. با این کار می توانید ترافیک بیشتری کسب کنید.

تولید محتوا

یکی از منابع عالی تولید و توسعه ی تولید محتوا ، نمودار های برتر هستند. ابتدا تنظیم فیلتر ها را بر روی 7 روز اخیر انتخاب کنید و سپس عبارت مورد نظرتان را جست و جو کنید. اگر در زیر نتایج  رتبه بندی ها واژه ی breakout ظاهر شد، می توان فهمید که جست و جوی شما برای آن عبارت بیش از 5000 درصد رشد داشته است.

لینک بیلدینگ

هنوز هم اصلی ترین روش ها برای به دست آوری رتبه ی خوب در موتور های جست و جو می باشد. پس می توانید مثلا با ایجاد محتواهای پر طرفدار، لینک های زیادی دریافت کنید.

محتوای ویدئویی

وقتی در گوگل ترندز بر اساس پارامتر های یوتیوب، جست و جو را تنظیم کنید، نتایج جالبی را خواهید دید. مثلا در نتایج یکی از بررسی های ما، عبارت ویدئو های چرت و پرت در نتایج 100 درصدی قرار گرفت. شما هم برای تکرار این آزمایش این مراحل را دنبال کنید:

 1. وارد گوگل ترندز شوید.
 2. کلمات کلیدی مورد نظرات را وارد کنید.
 3. پارامتر های web search را به یوتیوب تغییر دهید.
 4. نتایج بدست آمده را مرور کنید.

اکنون باید برای شما این دو سوال پیش آمده باشد: 1. از میان این نتایج، ایده ای برای تولید محتوا وجود دارد؟

2.آیا روند و گرایشی برای سرمایه گذاری وجود دارد؟

یک سری اطلاعات دیگر نیز برای بهینه سازی فایل های ویدئویی مفید هستند:

 1. انتخاب عنوانی جذاب
 2. تگ مناسب
 3. بهینه سازی توضیحات ویدئو

مانیتورینگ برند

مانیتورینگ هم برای برند سازی مفید است و حجم جست و جوی بالایی دارد. نتایج سه مورد از بین چهار رقیبی که وجود دارد نشان داده اند که نوسان چندانی وجود ندارد و ثابت است.

نتیجه گیری

همیشه گوگل به دنبال محتوایی نو و تازه است. گوگل ترندز بهتری ابزار برای توسعه ی ایده های جدید است که می تواند در جذب ترافیک و لینک مفید باشد. گوگل ترندز می تواند دید وسیعی از وضعیت دیجیتال مارکتینگ را برای شما فراهم آورد.

گوگل ترندز | آموزش و معرفی Google Trends

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *