×

سئو چیست

شاید بسیاری از شرکتهای فعال در عرصه اینترنت،‌ا از این موضوع که سئو چیست و چه کاربردی دارد اطلاع نداشته باشند. در صورتی که شما هم جزو این دسته از افراد هستید این مقاله را شدیدا به شما توصیه میکنیم!

سئو مخفف کلمه ی Search Engine Optimization یا همان (SEO) می باشد که به معنای بهینه سازی سایت برای موتور جستجو است. سئو (یعنی بهینه سازی موتور جستجو) در واقع فریب یا دستکاری موتورهای جست و جو با روش های غیر اخلاقی نیست. این کار برا کمک به بهبود رویت و ارتباط وبسایت ها در نتایج طبیعی موتور جست و جو و برای رسیدن به رتبه ای بهتر در صفحه نتایج، صورت می گیرد.

به عبارتی دیگر، سئو مجموعه ای از راه و روش ها برای بهبود رتبه وبسایت می باشد. سئو یک فرایند است و مدتی زمان میبرد تا به ثمر برسد. بنابراین نباید انتظار یک شبه رفتن راه هزارساله را داشت،‌ البته در این میان تکنیکهایی هستند که به سرعت جواب میدهند، اما پایدار نیستند و بعد از مدتی به رتبه سایت صدمه وارد میکنند. این صدمه میتواند آنقدر جدی باشد که برطرف کردن آن ماه ها به طول بیانجامد. بنابراین این موضوع اهمیت بسیاری دارد که بهینه سازی وبسایت خود را به چه کسی میسپارید.

فرایند سئو چیست ؟

سئو یا بهینه سازی سایت چیست

می توان گفت که سئو به هیچ وجه فرایند ساده ای نیست و به راحتی پیاده سازی نمی شود و نیازمند دانش و علم بسیار زیاد ، پیش زمینه و صبر بسیار می باشد. از آنجایی که موتور های جست و جو الگوریتم های رتبه بندی خود را مدام تغییر می دهند، بسیار غیر قابل پیش بینی هستند. پس کارشناسان SEO باید همیشه اطلاعات خود را در این زمینه به روز نگه دارند. پس کسب و حفظ رتبه در گوگل نیازمند مطالعه و کسب اطلاعات به روز میباشد.

یک از مهم ترین و اصلی ترین وظایفی که به عهده ی کارشناسان این رشته است، بهینه سازی قالب سایت می باشد. الگوریتم گوگل بیش از 200 معیار مختلف برای رتبه بندی دارد که بسیاری از آنها مربوط به ساختار سایت و طراحی قالب میباشد. به همین دلیل مهندسین باید برای پیاده سازی و اجرای یک قالب استاندارد از مهم ترین و اصلی ترین این معیار ها آگاهی داشته باشند. ما این معیارها را برای شما در بخش ۲۰۰ فاکتور سئو معرفی کرده ایم.

موتورهای جستجو و SEO

ابتدای شروع کار سئو

در ابتدا در سال 1990 اولین موتور های جست و جو کار خود را آغار کردند که برخی از محبوب ترین این موتور ها، Yahoo ،Info seek و Alta Vista بودند. آن زمان ها مردم این موتور ها را مانند یک لیست فهرست شده در نظر می گرفتند.

همزمان با رشد اینترنت، موتور های جست و جوی جدید تری ایجاد شدند که الگوریتم های پیشرفته و پیچیده تری را بکار می گرفتند. این الگوریتم ها با معیار تراکم و تعداد کلمات کلیدی (تعداد دفعات تکرار یک کلمه ی کلیدی در یک صفحه، تقسیم بر تعداد کل کلمات آن صفحه) و برچسب هایی مانند Keywords برای فهم محتوای وبسایتها استفاده می کردند.

پس از چنین رشدی، وبمستران فعالیت های خود را در جهت بیشتر دیده شدن شروع کردند. در آن زمان هیچ کس نمیدانست که سئو چیست و چه کاربردی دارد، با توسعه ی رتبه بندی صفحاتی که این موتور های جست و جو انجام می دادند، مدیران سایت ها در پی راه های جدیدی برای تاثیر پذیری در رتبه بندی این موتور ها بودند؛ خواه این روش ها اخلاقی باشد، خواه غیر اخلاقی.

روشهای صحیح و غلط در بهینه سازی وبسایت

تکنیکهای غیر اخلاقی سئو چیست ؟

مقاله ای که در سال 1996 در نیویورک تایمز به چاپ رسیده است در رابطه با توسعه دهندگان وب صحبت کرده است که برای قرار گرفتن در بالای صفحه نتایج جست و جو از روش های غیر اخلاقی بهینه سازی استفاده می کردند. در این مقاله توضیح داده شده که توسعه دهندگان وب چگونه توانستند به راحتی یک وبسایت را با کلمات کلیدی ویژه که معمولا پشت صفحات گرافیکی وبسایت قرار دارد، بارگزاری کنند و سپس موتور های جست و جو بتوانند این کلمات را شمارش کرده و رتبه بندی سایت را افزایش بدهند.

پیش تر گفتیم که بدست آوردن رتبه بندی بالا برای کلمات کلید ی خاص در ابتدا راحت تر از امروزه بوده است. در آن زمان با روش های سئو بلک هت به راحتی می توانستند در بالای لیست نتایج گوگل قرار بگیرند. اما امروزه با پیچیده شدن الگوریتم های موتور های جست و جو ، مهندسین بهینه سازی به سختی می توانند موتورهای جست و جو را دستکاری کنند.

روش های صحیح سئو

بالاتر گفتیم که SEO رعایت استانداردهای گوگل برای بهبود رتبه وبسایت است. این استانداردها متشکل از معیارهای مختلفی هستند که به محتوا،‌ لینک سازی، طراحی و هر چیزی که در سایت خود قرار میدهید مربوط میشوند. در صورتی که در رعایت این موارد زیاده روی شود، ممکن است در ابتدا جایگاه خوبی به دست آورید اما بعد از مدتی موتور گوگل متوجه رفتار غیرعادی شما میشود و وبسایت شما را جریمه میکند. در چنین شرایطی جبران مشکل کار بسیار دشواری خواهد بود و ممکن است.

اما اگر تعادل را رعایت کنید، پس از مدتی شاهد افزایش رتبه وبسایت خود خواهید بود. رعایت اصولی این موارد با اینکه زمان بیشتری نسبت به تکنیک های کلاه سیاه نیاز دارد، اما نتیجه پایدار و ثابتی برای شما خواهد داشت. علاوه بر این گوگل شما را به عنوان یک وبسایت معتبر شناسایی کرده و به مرور شاهد نتایج مثبت بیشتری خواهید بود.

شاید شما هم در میان حجم عظیمی از اطلاعات گم شده باشید. ما در مقاله تکنیکهای سئو کلاه سفید برای شما نحوه رعایت اصولی این موارد را توضیح داده ایم.

هدف سئو چیست

هدف سئو چیست

در حقیقت هدف سئو، کمک به وب سایتها در جهت کسب رتبه مناسب در نتایج جست و جوی طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارده ی کاربر، می باشد. این مسئله که بیشترین صفحات مرتبط با عنوان جست و جو شده نمایش داده شود، هم برای کاربر و هم برای موتور جست و جو مزایای بسیاری دارد؛ زیرا کاربر بهترین نتایج را در جهت پیدا کردن پاسخ خود دریافت می کند، و موتور جست و جو نیز نزد کاربر قابل اعتماد می شود.

زمان مورد برای بهبود رتبه سایت

هفته ها و ماه ها طول می کشد تا بسته به اینکه چگونه کلمات کلیدی رقابتی در بهینه سازی مورد استفاده قرار بگیرد، فرایند حضور در صفحه اول گوگل به نتیجه برسد. این مسئله که یک وب سایت در صفحه ی اول و مخصوصا بین 3 نتیجه ی طبیعی اول قرار گیرد، اهمیت بسیاری دارد. پس جای تعجبی نیست که وبسایتها با فروش محصولات و ارائه ی خدمات خود برای رسیدن به این نتایج خوب رقابت و تلاش می کنند.

یکی از بررسی های دیگر نشان داده که کاربران به کلیک روی پیوند های طبیعی نتایج، علاقه ی زیادی دارند. این بررسی نشان می دهد که 72.3 درصد کاربران گوگل بر روی این پیوند ها کلیک می کنند و 27.3 درصد کاربران بر روی لینکهای پرداخت شده (تبلیغات) کلیک می کنند.

One thought on “سئو چیست
  • بهمن 4, 1398 at 9:57 ب.ظ
    Permalink

    عالی بود ممنون از سایت خوبتون

    Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *