×
سئو

سئو چیست ؟

سئو چیست ؟
5 (99.23%) 26 votes

مقدمه

سئو مخفف کلمه ی Search Engine Optimization یا همان (SEO) می باشد که به معنای بهینه سازی موتور جستجو است. سئو (یعنی بهینه سازی موتور جستجو) در واقع فریب یا دستکاری موتورهای جست و جو با روش های غیر اخلاقی نیست. در واقع این کار برا کمک به بهبود رویت و ارتباط وب سایت ها در نتایج طبیعی موتور جست و جو و برای رسیدن به رتبه ای بهتر در این نتایج، صورت می گیرد. به عبارتی دیگر، سئو مجموعه ای از راه و روش ها برای تغییر استراتژی وب سایت می باشد. این روند در حقیقت به بیان اصلی ترین و مهم ترین فاکتور های مرتبط صفحه و افزایش اهمیت آن در نتایج جست و جو می پردازد.

آموزش سئو سایت

می توان گفت که سئو به هیچ وجه فرایند ساده ای نیست و به راحتی پیاده سازی نمی شود و نیازمند دانش و علم بسیار زیاد ، پیش زمینه و صبر بسیار می باشد. از آنجایی که موتور های جست و جو الگوریتم های رتبه بندی خود را مدام تغییر می دهند، بسیار غیر قابل پیش بینی هستند. پس کارشناسان سئو باید همیشه اطلاعات خود را در این زمینه به روز نگه دارند. پس کسب و حفظ رتبه در گوگل نیازمند مطالعه و کسب اطلاعات به روز میباشد.

یک از مهم ترین و اصلی ترین وظایفی که به عهده ی کارشناسان این رشته است، بهینه سازی قالب سایت می باشد. الگوریتم گوگل بیش از 200 معیار مختلف برای رتبه بندی یک سایت دارد که بسیاری از آنها مربوط به ساختار سایت و طراحی قالب میباشد. به همین دلیل مهندسین سئو باید برای پیاده سازی و اجرای یک قالب استاندارد از مهم ترین و اصلی ترین این معیار ها آگاهی داشته باشند.

ابتدای شروع کار سئو

در ابتدا در سال 1990 اولین موتور های جست و جو کار خود را آغار کردند که برخی از محبوب ترین این موتور ها، Yahoo ،Info seek و Alta Vista بودند. آن زمان ها مردم این موتور ها را مانند یک لیست فهرست شده در نظر می گرفتند که همانند صفحه زرد، سئو اولیه بر اساس حروف الفبا انجام می شد. در این لیست صفحاتی مانند AAA در بالای لیست قرار داشت.

همزمان با رشد اینترنت، موتور های جست و جوی جدید تری ایجاد شدند که الگوریتم های پیشرفته و پیچیده تری را بکار می گرفتند. این الگوریتم ها با معیار تراکم و تعداد کلمات کلیدی (تعداد دفعات تکرار یک کلمه ی کلیدی در یک صفحه، تقسیم بر تعداد کل کلمات آن صفحه) و برچسب هایی مانند Key words برای فهم محتوای وب سایت ها استفاده می کردند.

پس از چنین رشدی، سئو فعالیت های خود را در جهت بیشتر دیده شدن شروع کرد. با توسعه ی رتبه بندی صفحاتی که این موتور های جست و جو انجام می دادند، سئو کاران در پی راه های جدیدی برای تاثیر پذیری در رتبه بندی این موتور ها بودند؛ خواه این روش ها اخلاقی باشد، خواه غیر اخلاقی.

فرایند سئو

مقاله ای که در سال 1996 در نیویورک تایمز به چاپ رسیده است در رابطه با توسعه دهندگان وب صحبت کرده است که برای قرار گرفتن در بالای صفحه نتایج جست و جو از روش های غیر اخلاقی سئو استفاده می کردند. در این مقاله توضیح داده شده که توسعه دهندگان وب چگونه توانستند به راحتی یک سایت را با کلمات کلیدی ویژه که معمولا پشت صفحات گرافیکی سایت قرار دارد، بارگزاری کنند و سپس موتور های جست و جو بتوانند این کلمات را شمارش کرده و رتبه بندی سایت را افزایش بدهند.

فرایند سئو سایت به چه صورت است ؟

پیش تر گفتیم که بدست آوردن رتبه بندی بالا برای کلمات کلید ی خاص در ابتدا راحت تر از امروزه بوده است. در آن زمان با روش های سئو بلک هت به راحتی می توانستند در بالای لیست نتایج گوگل قرار بگیرند. اما امروزه با پیچیده شدن الگوریتم های موتور های جست و جو ، مهندسین بهینه سازی به سختی می توانند موتورهای جست و جو را دستکاری کنند.

اهداف سئو ؟

در حقیقت هدف سئو، کمک به وب سایت ها در جهت کسب رتبه مناسب در نتایج جست و جوی طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارده ی کاربر، می باشد. این مسئله که بیشترین صفحات مرتبط با عنوان جست و جو شده نمایش داده شود، هم برای کاربر و هم برای موتور جست و جو مزایای بسیاری دارد؛ زیرا کاربر بیشترین نتایج را در جهت پیدا کردن پاسخ خود دریافت می کند، و موتور جست و جو نیز نزد کاربر قابل اعتماد می شود.

زمان مورد نیاز برای کسب رتبه

هفته ها و ماه ها طول می کشد تا بسته به اینکه چگونه کلمات کلیدی رقابتی در بهینه سازی مورد استفاده قرار بگیرد، فرایند حضور در صفحه اول گوگل به نتیجه برسد. این مسئله که یک وب سایت در صفحه ی اول و مخصوصا بین 3 نتیجه ی طبیعی اول قرار گیرد، برای وب سایت ها اهمیت بسیاری دارد. پس جای تعجبی نیست که وب سایت ها با فروش محصولات و ارائه ی خدمات خود برای رسیدن به این نتایج خوب رقابت و تلاش می کنند.

یکی از بررسی های دیگر نشان داده که کاربران به کلیک روی پیوند های طبیعی نتایج، علاقه ی زیادی دارند. این بررسی نشان می دهد که 72.3 درصد کاربران گوگل بر روی این پیوند ها کلیک می کنند و 27.3 درصد کاربران بر روی لینکهای پرداخت شده (تبلیغات) کلیک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *